Nallıhan Uyuzsuyu Şelalesi

UYUZSUYU ŞELALESİ

Uyuzsuyu Şelalesi: Uyuzsuyu ise görülmesi gereken bir başka mesire yeridir. Nallıhan’a yaklaşık 30 km uzaklıkta olan Uyuzsuyu’na iki yoldan ulaşabilirsiniz. Ya Kadıköy, Çulhalar üzerinden ya da Uluhan’a giderken Karacasu Köyü yoluna girerek varabilirsiniz. Karacasu’ya 7 km uzaklıktadır. Karacasu Köyü Konuk Evinde konaklayarak Uyuzsuyu Şelalesini görebilir, Sarıçalı Dağının zirvesine çıkabilirsiniz.

Sarıçalı Dağı zirvesinin kuzeybatı tarafına düşen iki dönüme yakın çayırla kaplı düzlük bir alan vardır. Bu düzlüğün yakınından çıkan 36°C sıcaklıktaki su çayırlığın ortasından kıvrılarak geçtikten sonra yakınındaki dere yatağına 50-60 m yüksekten akarken oluşan şelale görülmeğe değerdir. 

Uyuz hastalığına yakalanan küçükbaş hayvanlar bu sudan içmeye başladıkları zaman, sürünün iyileştiğini fark eden çobanlar bu suya uyuzsuyu demişlerdir. Son yıllarda bazı cilt rahatsızlıkları olan insanların da bu suyu denedikleri söylenmektedir.

Çayırlığın ortasında çok yaşlı olduğu sanılan bir kaç tane çam ağacı vardır. Gölgeleri piknik yapmağa elverişlidir. Nallıhan’a yaklaşık 30 km uzaklıkta olan Uyuzsuyu Şelalesine iki yoldan ulaşabilirsiniz. Ya, Kadıköy Çulhalar üzerinden ya da, Uluhan’a giderken Karacasu’dan saparak gidebilirsini

Şelalenin bulunduğu bölgede nefis doğa manzarası, asırlık fındık, ıhlamur, çam ve ardıç ağaçlarının yanında değişik bitki türlerine de rastlamak mümkündür.

Türkiye Çevre Vakfı ile Ankara Kalkınma Ajansı Nallıhan’da 10 adet yürüyüş parkuru belirlemiştir. Bunlardan birinde yürüyüş yapabilir, endemik bitkilerin ve anıt ağaçların(*) fotoğrafını çekebilirsiniz. Ülke genelinde ormanlarında en çok anıt ağaç bulunduran ilçelerden biri olan Nallıhan’da seksen üç anıt ağacın tescili için ilgili bakanlığa başvurulmuş, on sekizinin tescili yapılmıştır.* Nallıhan Anıt Ağaçları. A.Demirtaş, M.Bektaş. Nallıhan Matbaası 2011

z.

uyuz-suyu    
                                  Uyuzsuyu Şelalesi           Fot. Uysal Şener

Karacasu Köyü konuk evinde konaklayabilir,

buranın mutfağında hazırlanan köy sofrasında kahvaltı yapabilir,
yemek yiyebilirsiniz.

alt 

           Karacasu Köyü Konuk Evi        Fot. Nallıhan Belediyesi web sayfası