Nallıhan Kuş Cenneti

 Ankara’dan Nallıhan'a giderken Çayırhan’ı geride bıraktığınızda toprak yapısında bir farklılık görülür. Doğanın türlü renklerini bir arada bulunduran bu tepeler, eşsiz bir peyzaj güzelliğine sahiptir. Birer gökkuşağını andıran bu tepeler görenleri büyülemektedir.

x-kuscenneti
 

 

 

 

                               Nallıhan Kuş Cenneti       Fot. Uysal Şener

Davutoğlan Köyü civarındaki bu ilginç tepeler arasına saklanmış, sazlıklarla çevrili Sarıyar Baraj Gölü su toplama havzasındaki sulak alan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce Nallıhan Kuş Cenneti olarak koruma altına alınmıştır. Söz konusu alanda 168 kuş türü yaşamaktadır.

 Nallıhan Kuş Cenneti geçit yapan, kışlayan ve üreyen kuşlara ev sahipliği yapmaktadır. Sulak ve çamur düzlükleri, ağaçlık, bozkır ve kayalık alanları ile çok çeşitli ekosistemlere sahip olduğundan, pek çok türün beslenip barınmasına fırsat vermektedir.

 

Soyu tehlikede olan karaleylek, Türkiye’de en çok Nallıhan Kuş Cenneti’nde bulunuyor. 6 balıkçıl türünün tamamı ile 10 yırtıcı kuş, 5 tür baykuş, 35 tür su kuşu, bülbül başta olmak üzere 80 tür ötücü kuş, karaçaylak, leylek, gökkuzgun gibi türler en çok rastlananlardır.

 

İstanbul ve Çanakkale Boğazlarından gelen kuş göç yolu üzerinde bulunan bu alan, ilkbahar ve sonbaharda göç eden kuşların beslenmeleri, dinlenmeleri ve barınmaları için bir uğrak yeridir.

Nallıhan’da, Nallıhan Kuş Cenneti Milli Parkı görülmeye değer yerlerin başında gelmektedir.

 

Eğer yolunuz buradan geçerse, durmadan geçip gitmeyiniz.

 

Kuş gözlem evinden kuşları izleyiniz, şansınız varsa belki karaleyleğin de fotoğrafını çekersiniz. 

Doğa harikası gökkuşağını andıran tepeler çok ilginizi çekecektir.   

 

                                  alt         

                                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Karaleylek   Fot. Nallıhan Kaymakamlığı web sayfası